Kostka brukowa nadal jest bardzo często wykorzystywanym rozwiązaniem, jeśli chodzi o estetyczne przygotowanie całej przestrzeni położonej na zewnątrz. W każdym miejscu, nawet takim jak ogród, może okazać się konieczne wytyczenie ścieżek lub podjazdu. Tego typu miejsca powinny być odpowiednio przygotowane do codziennego korzystania, dlatego właśnie coraz częściej wykorzystywana jest w tym celu specjalna kostka brukowa. Wraz z biegiem czasu nawet na dobrze przygotowanej kostce mogą pojawić się plamy. W zależności od ich rodzaju, warto wykorzystać skuteczne sposoby celem ich usunięcia. Jak usunąć czarne plamy na kostce brukowej? Problem jest nieco bardziej złożony, dlatego poniżej wyjaśniamy wszystko, co należy wiedzieć o tym zagadnieniu.

Jak wyglądają czarne plamy na kostce brukowej?

Kostka brukowa może być narażona na powstawanie różnorodnych zanieczyszczeń i nie ma to związku z jakością wykorzystywanego materiału wykończeniowego. Nawet w przypadku najwyższej klasy kostki możliwe jest powstawanie ciemnych plam oraz wykwitów. Niestety, jest to naturalna kolej rzeczy, której w gruncie rzeczy nie da się skutecznie zapobiec. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób poszukuje odpowiedniego sposobu na usunięcie tego rodzaju zanieczyszczeń. W przeciwieństwie do zapobiegania ich powstawaniu, usunięcie jest jak najbardziej możliwe. Dlatego warto korzystać jedynie ze sprawdzonych sposobów czyszczenia, co do których można mieć pewność, że ich stosowanie przyniesie oczekiwane rezultaty w obliczu pojawienia się czarnych plam na kostce brukowej. Czym czyścić tego rodzaju zanieczyszczenie, aby uzyskać efekt pięknej i idealnie czystej kostki? Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od kilku czynników. Przede wszystkim warto odpowiednio rozpoznać rodzaj zanieczyszczenia, jaki pojawia się w danym momencie na kostce. Taka analiza pozwala na dobranie najskuteczniejszego sposobu wyeliminowania problemu, ponieważ – wbrew pozorom – nie wszystkie ciemne plamy na kostce brukowej są powodowane przez jedną przyczynę. Jej określenie jest kluczowe do wyboru właściwego preparatu koniecznego do usunięcia problemu.

Ciemne plamy na kostce brukowej – grzyby lub sadza

Zabrudzeń, na występowanie których narażona jest każda kostka brukowa, jest wiele. To właśnie przez nie cały efekt może nie być tak zadowalający, jak początkowo oczekiwano. Wszystko to sprawia,że warto jak najszybciej pomyśleć nad skutecznym sposobem usunięcia czarnych kropek na kostce brukowej. Konieczne jest jednak do tego zlokalizowanie samego źródła problemu. W przypadku ciemnych plam na kostce brukowej najważniejsze przyczyny zazwyczaj są dwie. Jedną z nich jest często szkodliwe działania grzybów. Wbrew pozorom rozprzestrzeniają się one bardzo szybko, dlatego ich występowanie na przestrzeniach użytkowych jest bardzo częstym problemem. Grzyby często pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie, psując cały efekt wizualny położonej starannie kostki brukowej w danym miejscu. Drugim powodem, dla którego w określonych miejscach mogą pojawić się czarne kropki na kostce brukowej, jest występowanie sadzy. To powszechny widok szczególnie w przypadku domów mieszkalnych, które nadal ogrzewane są w pełni w tradycyjny sposób. W takich sytuacjach wydobywająca się z komina sadza bardzo często osiada na na kostce, którą jest zazwyczaj wyłożony podjazd lub inne miejsca. Walory estetyczne przez sadzę wyraźnie spadają, co z pewnością nie jest efektem pożądanym.

Plamy na kostce brukowej – czym czyścić?

Po zlokalizowaniu problemu w postaci czarnych plam na kostce należy od razu przejść do odpowiednich metod jego usunięcia. Skuteczne przywrócenie powierzchni do stanu pierwotnego jest możliwe, jeśli skutecznie usunie się plamy na kostce brukowej. Czym czyścić te miejsca, aby uzyskać odpowiedni efekt? Jeśli problem dotyczy występowania grzybów, jak najbardziej można zastosować dedykowany do tego problemu środek Green Out. Ślady sadzy bez problemu usuniemy preparatem Citrus Kraft Reiniger.  A może na kostce pojawiają się także wykwity wapienne czy rdzawe plamy? W takim wypadku warto skorzystać z profesjonalnego środka HeUs.