bez-kategorii

Czy kostka brukowa przepuszcza wodę?

Każda osoba urządzająca obszar przydomowy czy wokół firmy powinna wiedzieć, że wybrana nawierzchnia powinna przepuszczać wodę w głąb ziemi. W przeciwnym razie negatywne skutki takiej decyzji szybko staną się dotkliwie odczuwalne.

Zazwyczaj decydujemy się na wyłożenie powierzchni kostką brukową, ponieważ takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści. Jednak mimo ogromnej liczby korzyści nadal pojawiają się pewne obawy. Wśród nich popularne jest pytanie: “czy kostka brukowa przepuszcza wodę?”.

Dlaczego należy zdecydować się na nawierzchnię przepuszczającą wodę?

Obecnie wiele miast decyduje się na wyłożenie przestrzeni szczelnym betonem, a nam jako obserwatorom niekiedy trudno jest kwestionować takie decyzje. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jakie znaczenie ma takie posunięcie dla przyrody i zachodzących w niej naturalnych procesów.

Przede wszystkim należy pamiętać, że jednym z nich jest wnikanie wody w głąb ziemi. Ma to ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin – w przeciwnym razie spisujemy jej zasoby na straty. Gdy zajście tego procesu jest niemożliwe, ciecz z opadów trafia do kanalizacji, a potem do rzek. W konsekwencji ich poziom gwałtownie rośnie, co skutkuje powodziami, natomiast tereny, z których spłynęła woda, mierzą się z suszami.

Urządzając ogród czy strefę przydomową, warto o tym pamiętać. Nawierzchnia, którą wybierzemy ma ogromne znaczenie, dlatego wiele osób projektując obejście, zadaje sobie pytanie, czy kostka brukowa przepuszcza wodę?

Kostka brukowa – czy przepuszcza wodę?

Kostka brukowa to tradycyjne rozwiązanie, które prezentuje się estetycznie, jest trwałe i stosunkowo łatwe do wykonania. Jej niewątpliwy atut stanowi także to, że przepuszcza wodę. Dla optymalnej przenikalności warto jednak ułożyć ją na warstwie piasku, którą uprzednio należy odpowiednio ubić. Pod tym względem jest to lepsze rozwiązanie niż klasyczna podsypka z cementu i piasku. Powstałe po ułożeniu fugi możemy na przykład wypełnić kruszywem lub ziemią, którą następnie można wysiać trawą.

Wykonana w ten sposób kostka brukowa przepuszczająca wodę nie tylko będzie się estetycznie prezentować. Przyniesie także wiele korzyści środowisku, a w konsekwencji i nam samym – wilgotność powietrza zostanie utrzymana na odpowiednim poziomie, co ma niebanalne znaczenie dla samopoczucia.

Dla fanów tradycyjnego wyglądu bruku także istnieje rozwiązanie. Fugi kostki brukowej przepuszczającej wodę można wypełnić specjalistyczną zaprawą, która jest w pełni przenikalna dla cieczy.

Kostka brukowa przepuszczająca wodę – czym można ją zastąpić?

Wiesz już, czy kostka brukowa przepuszcza wodę. Być może, poszukujesz jednak innego rozwiązania, które również będzie posiadać tę korzystną dla środowiska i człowieka cechę. Na szczęście opcji istnieje kilka.

Zamiennie z kostką brukową przepuszczającą wodę można zastosować między innymi nawierzchnię żwirową. Wymaga jednak zastosowania trzech warstw oraz odpowiedniego wałowania, aby zapewniała dobrą stabilność i wytrzymałość. Świetnym pomysłem jest dodanie do żwiru żywicy epoksydowej, która zapewni nawierzchni doskonałą trwałość, odporność na skrajne temperatury czy ochronę przed chwastami.

Oprócz tradycyjnego bruku można również zainwestować w jego specjalną odmianę, nazywaną ekologiczną. Taka kostka brukowa przepuszczająca wodę posiada otwory, które można wypełnić kruszywem lub obsiać trawą. Z tego względu jest nierzadko bardziej ozdobna, co dla wielu osób stanowi ogromny atut.

Należy pamiętać, że to, czy kostka brukowa przepuszcza wodę w optymalny sposób, jest niezwykle ważne. Co więcej, warto dzielić się tą wiedzą z innymi, by mogli się przyczynić do utrzymania środowiska w dobrym stanie.

Porady eksperta