czyszczenie-kostki-brukowej

Czy można myć kostkę brukową pod ciśnieniem?

Kostka brukowa stanowi nieodłączny element większości posesji. Wybierana jest głównie z uwagi na swoją praktyczność, funkcjonalność, a także wyjątkową estetykę. Warto wiedzieć, że taka nawierzchnia może towarzyszyć nam przez wiele lat, zdobiąc podwórko oraz otoczenie domu. Aby jednak mogła cieszyć nasze oczy swoim urokiem przez tak długi czas, istotne jest należyte dbanie o jej stan. W pierwszej kolejności trzeba pamiętać o jej systematycznym myciu. Standardowa pielęgnacja kostki brukowej nie należy do skomplikowanych. Problem zaczyna się w przypadku, kiedy na jej powierzchni pojawiają się trudne do usunięcia zabrudzenia. W takiej sytuacji należy działać bardzo szybko oraz sięgnąć po dobre i sprawdzone produkty.

Jak umyć kostkę brukową i skutecznie ją zabezpieczyć?

To, w jaki sposób oraz czym należy myć kostkę brukową, uzależnione jest w dużej mierze od jej specyfiki obejmującej zabezpieczenie nawierzchni, a także od rodzaju występujących na niej zanieczyszczeń. Niektórzy producenci oferują bruk fabrycznie impregnowany, czyli wstępnie zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych.

W przypadku, w którym nasza nawierzchnia nie posiada warstwy ochronnej, a została wyprodukowana co najmniej miesiąc wcześniej i nie ma na niej wykwitów wapiennych, należy pamiętać, aby zastosować impregnat. Trzeba bezwzględnie pamiętać o powyższych warunkach, ponieważ impregnacja spowoduje zatkanie kanalików kapilarnych i wykwit będzie nie do usunięcia. Z tego względu cześć producentów zaleca zastosowanie impregnatu dopiero po dwóch latach, gdyż w tym czasie tworzenie wykwitów powinno ustać na stałe. Inną kwestią jest wykonanie złej podbudowy np. użycie suchego cementu. Woda odparowując z gruntu, będzie transportować węglan wapnia na powierzchnię kostki, a proces tworzenia się wykwitów będzie trwał praktycznie w nieskończoność.

Czyszczenie kostki brukowej – myjka ciśnieniowa do kostki

Jak czyścić kostkę brukową? W przypadku, w którym kostka brukowa została wcześniej dobrze zaimpregnowana, jej wyczyszczenie jest nieco prostsze. W większości sytuacji do usunięcia powstałych na niej niewielkich zabrudzeń i osadów sprawdzi się woda z dodatkiem delikatnego detergentu, takiego jak płyn do mycia naczyń. Zdarza się jednak, że taka mieszanka oraz szczotka do czyszczenia nie zdają egzaminu – dzieje się tak zwłaszcza w przypadku, kiedy nawierzchnia kostki brukowej nie była myta od kilku sezonów.

W takiej sytuacji z pomocą przyjdzie nam myjka ciśnieniowa do kostki brukowej. Dzięki silnemu strumieniowi wody wytwarzanemu pod ciśnieniem myjka w skuteczny sposób pozbędzie się mechanicznych zabrudzeń, dzięki czemu można uniknąć żmudnego szorowania bruku.

Czy mycie kostki brukowej myjką ciśnieniową jest bezpieczne

Mimo że myjka ciśnieniowa stanowi bardzo skuteczny sposób na czyszczenie kostki brukowej, nie zawsze stanowi najlepszy sposób na pozbycie się zabrudzeń. Dlaczego? Ze względu na to, że ciśnienie wytwarzane w urządzeniu posyła strumień z bardzo dużą mocą – to powoduje, że poza niechcianymi cząsteczkami zanieczyszczającymi nawierzchnię woda wypłukuje także spoiwo spomiędzy kostki. Gdy tak się dzieje, po każdym czyszczeniu zachodzi konieczność jego uzupełnienia, aby bruk zachował maksymalną wytrzymałość.

Ponadto wiele końcówek jeszcze bardziej wzmacnia wytwarzany strumień. To może spowodować nieodwracalne uszkodzenia struktury kostki, a wtedy pozostaje wymiana elementów posiadających ubytki.

Inną istotną kwestią jest fakt, iż nie poleca się tego sposobu mycia w przypadku pojawienia się wykwitów glonów bądź grzybów pleśniowych. Woda nie stanowi wystarczającego środka do pozbycia się tych mikroorganizmów, dlatego warto postawić na Green Out. Formuła preparatu została stworzona do skutecznej walki z glonami i pleśniami, a zarazem jest w stosunkowo bezpieczna dla struktury kostki brukowej. Oczywiście, w przypadku każdego profesjonalnego preparatu, przed użyciem warto wykonać próbę w mało widocznym miejscu.

Mycie kostki brukowej – bezpieczne preparaty

Mechaniczne sposoby na czyszczenie kostki – w tym użycie myjki ciśnieniowej – nie zawsze cechuje się maksymalnym bezpieczeństwem. Z tego względu, aby mieć pewność, że bruk zostanie skutecznie wyczyszczony, a kostka zachowa doskonały wygląd, warto sięgnąć po sprawdzone preparaty chemiczne. Wśród nich na wyróżnienie zasługuje środek HeUs. Stanowi bardzo pomocny produkt w walce z plamami powstałymi na skutek wykwitów wapiennych czy rdzawych nalotów. Preparat ten kompleksowo wesprze właściciela kostki w jej pielęgnacji.

Porady eksperta