czyszczenie-kostki-brukowej

Czy można sypać solą kostkę brukową?

Kostka brukowa coraz częściej wykorzystywana jest do wykańczania nawierzchni na zewnątrz budynków. Jej estetyka, a także użyteczność to jedne z najpopularniejszych powodów, dla których można spotkać ją na wielu podjazdach przed domami. Jednak jak każda powierzchnia zewnętrzna kostka narażona jest na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, w tym śniegu. O ile w ciepłych miesiącach do zadbania o jej powierzchnię wystarczy regularne czyszczenie jej na przykład za pomocą preparatu HeUs, tak w zimie wiele osób sięga po bardziej drastyczne środki w celu pozbycia się pokrywy śnieżnej. Pojawia się wtedy wątpliwość co do szkodliwości najpowszechniej wykorzystywanych metod odśnieżania. Czy można sypać solą kostkę brukową? Podpowiadamy, jak zadbać o bruk, by cieszyć się jego nieskazitelnym wyglądem na długo.

Sypanie soli na kostkę brukową a inne metody odśnieżania

Opady śniegu mogą skutecznie utrudnić codzienne życie, nie tylko w kwestii dojazdów do szkoły czy pracy. O ile drogi publiczne powinny być szybko i skutecznie odśnieżane przez odpowiednie służby, o tyle prywatnym podjazdem należy zająć się samodzielnie. A przecież jest on pierwszym odcinkiem trasy do pokonania po wyjściu z domu, niezależnie od tego, czy poruszamy się pieszo czy samochodem. Dlatego, gdy za oknem pojawia się spora warstwa śniegu, wiele osób zastanawia się, czy kostkę brukową można sypać solą. Z uwagi na popularność tej metody często jest ona jedną z najczęściej wybieranych, bez rozważenia innych opcji. To duży błąd, ponieważ istnieje wiele alternatyw, które sprawdzą się zdecydowanie lepiej od sypania soli na kostkę brukową. Należy mieć na uwadze, że nawet odśnieżanie może mieć bardzo negatywny wpływ na stan bruku, szczególnie jeśli metoda zostanie dobrana nieumiejętnie. Dlatego tak ważne jest uświadomienie sobie, z jakich sposobów skutecznego odśnieżania kostki najlepiej korzystać.

Sól na kostkę brukową czy tradycyjne odśnieżanie?

Popularność pytania dotyczącego tego, czy sól drogowa szkodzi kostce brukowej, jest bezpośrednio związana z częstotliwością korzystania z niej na drogach użytku publicznego. Rzeczywiście, w takich miejscach wykorzystuje się produkt, który zwiększa bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Warto jednak pamiętać, że kostka brukowa to nie to samo co asfalt, będący dużo odporniejszą nawierzchnią na szkodliwe działanie soli.

Sypanie soli na kostkę brukową nie stanowi najlepszego pomysłu, szczególnie jeśli jest ona powierzchnią zadbaną. Takie działanie może szybko zniszczyć ten efekt, dlatego warto skorzystać z tradycyjnych metod odśnieżania podjazdu. Dobrym wyborem będzie użycie narzędzi ułatwiających ręczne usunięcie śniegu, jednak z wyłączeniem łopat z metalu, które mogą nieodwracalnie zarysować powierzchnię kostki.

Odśnieżanie przyniesie tym lepszy efekt, im szybciej zostanie przeprowadzone. Sypki, miękki śnieg, który nie zdążył jeszcze dobrze osiąść na nawierzchni, może zostać usunięty bez większego trudu. Zamiast zastanawiać się, czy kostkę brukową można sypać solą, lepiej rozważyć zakup specjalnego sprzętu do odśnieżania, który nie wymaga stosowania siły fizycznej. To dobry sposób na szybkie usunięcie śniegu, jednocześnie bez tworzenia niepotrzebnych zniszczeń na kostce.

Czy sól drogowa szkodzi kostce brukowej?

Soli, która jest stosowana na drogach, nie należy wykorzystywać na kostce brukowej. Powoduje ona występowanie reakcji chemicznych, które prowadzą do uszkodzenia warstwy licowej kostki. Zamiennie można skorzystać z piasku, którego użycie nie powoduje takich zniszczeń, a sprawi, że nawierzchnia nie będzie śliska. Uważać jednak trzeba na jego jakość, gdyż ten z dużą ilością glinki może spowodować odbarwienie kostki. Ostatnio modnym sposobem jest posypywanie bruku fusami z kawy. Działanie to jest tanie i skuteczne, jednak również może doprowadzić do pojawienia się nieestetycznych plam. Gdy śnieg stopnieje, a na kostce zauważalne będą wykwity czy przebarwienia, wskazane będzie użycie specjalistycznego środka do czyszczenia bruku. Preparat HeUs doskonale poradzi sobie z tym zadaniem, przywracając kostce brukowej nieskazitelny wygląd.

Porady eksperta