bez-kategorii

Dlaczego kostka brukowa robi się zielona?

Kostka brukowa, dzięki połączeniu estetyki i praktyczności, jest jednym z najpopularniejszych materiałów, jeśli chodzi o tworzenie przydomowych podjazdów czy ścieżek. Sprawdza się również w centrach miast – przy tworzeniu parkingów, ryneczków itd. Przez wpływ czasu i różnych czynników zewnętrznych jej wygląd może się znacznie pogorszyć, dlatego warto znaleźć na to skuteczne rozwiązanie. Jednym z problemów jej właścicieli stanowi dylemat, skąd się bierze zielony nalot na kostce brukowej, jak ją czyścić i jakie preparaty mogą się przydać do tego celu?

Kostka brukowa to bardzo popularny materiał budowlany i nie można się temu dziwić – jest wytrzymała, solidna, a poza tym występuje w wielu wersjach. Dlatego chętnie sięgamy po nią, układając ją na ścieżce obok domu, parkingu przy biurze czy wjeździe do garażu. Tak jak każdy materiał stosowany na zewnątrz, kostka także jest narażona na szkodliwe działanie wielu czynników, takich jak skrajne temperatury, obfite opady śniegu i deszczu itd. To oraz inne czynniki sprawiają, że kostka staje się brudna, a metodę czyszczenia zawsze należy dopasować do konkretnego zanieczyszczenia.

Zielony nalot na kostce brukowej

Zielony nalot na kostce powstaje przez zanieczyszczenia organiczne – najczęściej są to glony oraz grzyby. Niestety, większość osób postanawia pozbyć się takiego problemu na przykład za pomocą wody pod ciśnieniem, a przecież to organizmy, które rozwijają się pod wpływem wilgoci. Dlatego nawet jeśli strumień powierzchownie usunie glony i grzyby, to problem powróci dość szybko oraz prawdopodobnie z większą siłą. Próby szorowania brudu także nie będzie skuteczne, a poza tym można w ten sposób uszkodzić materiał. Warto wiedzieć, że przez jej porowatą strukturę, grzyby i glony wnikają w głąb kolejnych warstw. Z tego względu konieczne jest zastosowanie preparatu na zielony nalot na kostce brukowej, który będzie miał dobre penetracyjne właściwości.

Czym usunąć zielony nalot z kostki brukowej?

Problem zielonej kostki brukowej dotyka większości właścicieli domów jednorodzinnych. Nierówna powierzchnia posiada wgłębienia, w których może osadzać się wilgoć. Dodając do tego zacienienie, tworzy się idealne warunki do wzrostu glonów i grzybów. Przed czyszczeniem warto więc dowiedzieć się, jak zapobiegać omawianemu problemowi. Jedną z metod stanowi zapewnienie przepuszczalnego gruntu pod kostką brukową, ponieważ w przeciwnym wypadku wilgoć będzie się zatrzymywać. Powinno się też pamiętać o dobrym wykonaniu spadów.

Jednak jeśli problem już się pojawił, a tradycyjne metody nie pomagają, warto sięgnąć po GreenOut – profesjonalny preparat na zielony nalot na kostce brukowej.

Preparat na zielony nalot na kostce brukowej – Green Out

Green Out to profesjonalny preparat na zielony nalot na kostce brukowej, który skutecznie i stosunkowo szybko czyści glony oraz grzyby, tym samym przywracając kostce naturalny wygląd. Jednocześnie dobrze jest pamiętać, że omawiane zanieczyszczenia są wyjątkowo uciążliwe do usuwania. Dlatego w razie potrzeby zaproponowany środek można bez obaw użyć raz jeszcze. Istnieje możliwość stosowania go wewnątrz i na zewnątrz budynków. Skuteczność tego preparatu do usuwania glonów oraz grzybów potwierdzają badania ITB.

Zielona kostka brukowa – jak czyścić?

Stosowanie Green Out nie jest skomplikowane. Trzeba jednak wyposażyć się w dobrą szczotkę i pędzel. Środek nakłada się na zieloną powierzchnię w dawce wynoszącej około 100 ml na metr kwadratowy. Następnie należy poczekać około pół godziny, a później przetrzeć szczotką ów obszar oraz dokładnie spłukać wodą. Przypominamy, że przed zastosowaniem na większej powierzchni warto wykonać test na niewidocznym fragmencie kostki, co pozwoli uchronić się przed ewentualnym odbarwieniem materiału.

Zachęcamy do zakupu Green Out w naszym sklepie. Nabywając ten preparat od producenta, można mieć pewność otrzymania oryginalnego produktu w dobrej cenie. Dysponujemy również innymi środkami do czyszczenia kostki brukowej (np. do usuwania wykwitów wapiennych czy tłustych plam).

Porady eksperta