czyszczenie-kostki-brukowej

Jak dbać o kostkę brukową – TOP 5 porad

Ładna i zadbana kostka na posesji to wizytówka domu. Niestety, przez wzgląd na działanie czynników atmosferycznych i intensywną eksploatację może łatwo utracić jej estetyczny wygląd. Oczywiście, stanie się tak jedynie w sytuacji, gdy jej powierzchnia nie będzie regularnie czyszczona. Jakie są najlepsze metody na utrzymanie bruku w doskonałym stanie i jak najskuteczniej go myć? Poniżej przedstawiamy TOP 5 sposobów na to, jak dbać o kostkę brukową.

Jak dbać o kostkę brukową – TOP 5 sposobów

W zależności od tego, z jakim problemem się zmagamy, pomóc mogą różne rozwiązania. Na pytanie, jak myć kostkę brukową i dbać o to, by była w jak najlepszym stanie, istnieje wiele odpowiedzi. Najważniejsze znalazły się w poniższym zestawieniu. Opisane sposoby sprawdzą się także przy przywracaniu zabrudzonej kostce brukowej pięknego wyglądu.

1. Regularne usuwanie zabrudzeń organicznych

Zadaniem, które podczas czyszczenia kostki brukowej powinno zostać zrealizowane w pierwszej kolejności, jest usunięcie zabrudzeń organicznych znajdujących się na jej powierzchni. Mowa tu między innymi o gałązkach, liściach i ziemi. By pozbyć się tych zanieczyszczeń, nie potrzeba wiele – wystarczy użyć miotły oraz poświęcić na to trochę czasu. Aby usunąć zabrudzenia z ziemi, można także posłużyć się wężem ogrodowym – woda pod ciśnieniem prawdopodobnie pomoże przy usuwaniu powierzchownych zanieczyszczeń. Powyższe działania należy wykonywać regularnie, żeby nie dopuścić do sytuacji, w której osadzające się nieczystości zaczynają wpływać na pogarszający się wygląd całej nawierzchni.

2. Oczyszczanie łączeń z drobnych roślin i kamyczków

Kolejną kwestią, o którą warto zadbać w trosce o reprezentacyjny wygląd kostki brukowej, jest regularne czyszczenie łączeń między betonowymi elementami. Może pojawić się tam mech, a także drobne rośliny, które będą się pięły w górę. Sprawi to, że ogólny wygląd kostki znacznie się pogorszy. Jeśli zaniedbamy tę sprawę, chwastów z czasem pojawi się coraz więcej. Aby uporać się z tym problemem, wystarczy zaopatrzyć się w narzędzie z ostrą i cienką końcówką. Następnie należy skrupulatnie oczyszczać każdą ze szpar między kostkami. Po zakończeniu pracy warto dokładnie zamieść powierzchnię bruku. Dobrze sprawdzi się do tego miotła z twardym włosiem, która daje możliwość dokładnego pozbywania się zabrudzeń nawet ze szczelin. Niechciane rośliny możemy potraktować również wrzącą wodą, która nie tylko usunie część nadziemną rośliny, ale także nasiona chwastów znajdujące się na głębokości nawet do 1,5 cm.

3. Usuwanie rdzy i wykwitów wapiennych

W celu usunięcia rdzy i wykwitów wapiennych trzeba sięgnąć po specjalistyczne środki. Doskonale do tego celu sprawdzi się HeUs. Jest to produkt, który pomaga uporać się z tym problemem. Wystarczy zażelaziona woda czy stosowanie nawozów mineralnych, by na kostce pojawiła się nieestetyczna rdza, natomiast wykwity wapienne to samoistny, naturalny proces. W zależności od skali problemu reguluje się stężenie stosowanego specyfiku, a także jego ilość. Proporcje zostały dokładnie opisane na etykiecie specyfiku.

4. Preparat na grzyby pleśniowe

Może się okazać, że problem leży gdzie indziej – zielony nalot to zasługa , a ciemne plamki na kostce spowodowane są grzybami pleśniowymi. Jak czyścić zabrudzenia powstałe za sprawą tych niewielkich organizmów? Tutaj pomocny okaże się Green Out – środek, który zwalcza pleśń i glony. Użycie preparatu w formie skoncentrowanej umożliwi uporanie się z problemem na dłuższy czas, jednak można również dostosować jego stężenie do indywidualnych potrzeb i np. używać go profilaktycznie. Sprawdzi się również wewnątrz domu czy mieszkania do usuwanie pleśni z łazienki oraz ścian w pozostałych pomieszczeniach.

5. Eliminacja tłustych plam

W przypadku pojawienia się tłustych plam należy sięgnąć po przeznaczony do tego celu preparat. OilEx Spray skutecznie zwalcza ślady oleju na kostce. Za jego sprawą można wyeliminować problem zabrudzeń z oleju silnikowego, napędowego, a także opałowego. Z tego powodu środek ten doskonale sprawdzi się na parkingu czy podjeździe, ale również przy czyszczeniu okolic grilla. Jego zastosowanie jest bardzo proste – wystarczy wstrząsnąć puszką i rozpylić produkt. OilEx Spray rozpuści tłustą plamę, a kostka brukowa znów będzie czysta.

W naszym sklepie dostępnych jest wiele produktów ułatwiających utrzymanie w doskonałym stanie kostki brukowej. Z nimi pielęgnacja takiej nawierzchni może być naprawdę prosta!

Porady eksperta