czyszczenie-kostki-brukowej

Jak dbać o kostkę brukową?

Zadbana kostka brukowa może służyć przez wiele lat. Wystarczy pamiętać o regularnej pielęgnacji nawierzchni, aby cieszyć się jej wyjątkowymi walorami estetycznymi i użytkowymi. Systematyczne mycie i czyszczenie bruku przedłuży jego żywotność i zwiększy wytrzymałość. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o kostkę brukową na co dzień, aby stanowiła efektowną ozdobę przestrzeni wokół domu, zapoznaj się z naszymi radami.

Jak pielęgnować kostkę brukową?

Kostka brukowa to bardzo popularny materiał, wykorzystywany do tworzenia ścieżek ogrodowych i różnego rodzaju aranżacji przydomowych. Często pełni on nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również użytkową, przez co ulega licznym zanieczyszczeniom i uszkodzeniom. Ponadto narażony jest na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, m.in. opadów, promieniowania UV oraz wilgoci. Aby zachować walory estetyczne bruku, należy pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji. Podstawą jest regularne czyszczenie go i pozbywanie się zanieczyszczeń. Wiosną zaleca się zmycie z kostki nieestetycznych nalotów, natomiast latem należy usunąć z niej mech i chwasty. Jesień to idealny czas na impregnację bruku. Zimą również trzeba pamiętać o dbaniu o kostkę brukową – zaleca się regularne usuwanie śniegu z jej powierzchni. Bardzo ważne jest również regularne pozbywanie się narośli pojawiających się między brukiem. Do tego zadania można użyć palnika gazowego, drucianej szczotki lub dobrego preparatu do odchwaszczania.

Jak odświeżyć kostkę brukową, gdy pojawią się na niej wykwity wapienne?

Wykwity wapienne potrafią skutecznie obniżyć estetykę kostki brukowej. Tworzą białe zacieki i osady, które wyglądają niechlujnie. Ponadto są trudne do usunięcia. Wielu właścicieli posesji skarży się, że mimo wielu prób zniwelowania wapiennych wykwitów nie udało im się osiągnąć oczekiwanych efektów. Zatem jak powinna wyglądać pielęgnacja kostki brukowej, gdy zauważymy na niej biały, wapienny osad? Otóż w takim momencie warto sięgnąć po dobry środek do czyszczenia bruku, taki jak HeUs. Dzięki niemu szybko i sprawnie pozbędziesz się wykwitów i znów będziesz mógł cieszyć się idealnie czystą kostką brukową. Preparat ten zawiera odpowiednio wyselekcjonowane składniki, wyróżniające się niezwykłą skutecznością.

Jak pielęgnować kostkę brukową, gdy pojawią się na niej pleśń i glony?

Pleśń i glony zazwyczaj pojawiają się na kostce brukowej zlokalizowanej w wilgotnych miejscach. Niestety pleśń wpływa niekorzystnie nie tylko na wygląd bruku, ale również może stanowić zagrożenie dla zdrowia domowników i zwierząt. Zawiera ona różnorodne toksyny, niebezpieczne dla organizmów żywych. Z tego względu należy jak najszybciej usunąć ją z otoczenia. Jak to zrobić? Jak pozbyć się glonów i pleśni z kostki brukowej? Otóż istnieje wiele sposobów na usunięcie nalotów z bruku. Można zrobić to mechanicznie – używając drucianej gąbki. Niestety metoda ta może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego, gdyż istnieje spora szansa, że przeniesiemy na gąbce zarodki pleśni w inne obszary. Często widzianym sposobem na pozbycie się glonów i grzybów pleśniowych jest użycie myjki ciśnieniowej. Ta forma nie usuwa zarodników i może doprowadzić do coraz szybszego powrotu problemu i zwiększenia jego zasięgu, poprzez rozprzestrzenianie się grzybów wraz ze spływającą wodą. Pamiętaj również, że po myciu bruku przy pomocy myjki, często konieczne jest uzupełnienie piasku spoinowego między kostkami. Najmniej inwazyjnym sposobem na zadbanie o bruk atakowany przez glony i pleśń jest zastosowanie specjalnego preparatu. Nasz produkt – Green Out– pozwoli Ci zatroszczyć się o kostkę brukową i przywrócić ją do idealnego stanu.

Porady eksperta