bez-kategorii

Jak dbać o nawierzchnię kostki brukowej jesienią?

Jesień to okres intensywnych opadów. Pojawiają się również wtedy pierwsze mrozy, a te negatywnie wpływają na właściwości poszczególnych elementów konstrukcyjnych każdego budynku. Jednym z nich jest kostka brukowa, którą można wyłożyć podjazd czy alejki w przydomowym ogródku.

Oprócz betonu przy produkcji takich elementów wykorzystuje się również rozmaite kruszywa oraz barwniki, które także wpływają na jakość materiału. Coraz więcej osób zadaje więc sobie pytanie, jak dbać o nawierzchnię kostki brukowej jesienią, aby jak najdłużej efektownie się prezentowała.

Jak dbać o kostkę brukową? Regularna konserwacja

Nawet najlepiej położona kostka brukowa jest cały czas narażona na działanie warunków atmosferycznych. Nie zawsze warto ufać zapewnieniom producentów, którzy twierdzą, że ich materiały są odporne na negatywne czynniki. Decydując się na położenie kostki brukowej, należy regularnie przeprowadzać jej konserwację. Najlepiej do tego zadania sprawdzi się zwykła myjka ciśnieniowa. Za jej pomocą można bez większych problemów usunąć zalegające na kostce kurz, brud czy błoto.

Bardzo ważne jest również usuwanie mchu oraz wszechobecnych odrostów roślin, które zawsze znajdą trochę miejsca pomiędzy szczelinami. Odpowiednio przeprowadzona konserwacja pomoże zabezpieczyć kostkę brukową szczególnie w okresie jesiennym.

Okres ten to również wszechobecne spadające z drzew liście, które nasiąkają wodą i mogą stanowić poważne zagrożenie dla podjazdu z kostki brukowej. Gnijące części roślin przyczyniają się do rozwoju drobnoustrojów, pleśni oraz mchu. Ponadto na powierzchni kostki mogą pojawić się przebarwienia, a pod wpływem dużej ilości zalegającej wody – nawet mikropęknięcia.

Jak dbać o nawierzchnię kostki brukowej jesienią?

Aby nie uszkodzić położonej kostki brukowej, podczas jej czyszczenia warto korzystać z narzędzi, które będą odpowiednio delikatne dla jej struktury. Warto w tym celu posłużyć się szczotkami z miękkim włosiem lub akcesoriami wykonanymi z gumy. W sklepach są również dostępne różnego rodzaju środki do konserwacji i czyszczenia kostki brukowej, po które warto sięgnąć jeszcze przed rozpoczynającą się jesienią – na przykład preparat HeUs.

Jesień to także czas, kiedy pojawiają się pierwsze poważne spadki temperatur. Aby uniknąć powstawania lodu, warto sięgnąć po piasek lub mikrogres do posypywania nawierzchni. Są to dużo mniej inwazyjne środki od najczęściej stosowanej soli kamiennej, która może powodować powstawanie plam, zacieków oraz widocznych przebarwień.

Jedną z odpowiedzi na pytanie, jak dbać o kostkę brukową, stanowi stosowanie przeznaczonych do niej impregnatów. Specjalistyczne środki chemiczne doskonale zabezpieczają wybrukowany podjazd lub ogród. Działanie takiego preparatu opiera się na utworzeniu na powierzchni kostki specjalnej powłoki ochronnej. Ta niewidoczna gołym okiem warstwa jest bardzo skuteczna. Powoduje znacznie mniejsze wchłanianie wody przez kostkę brukową oraz skutecznie zabezpiecza ją przed brudem czy wszelkimi osadami.

Jak dbać o kostkę brukową? Kostka samoczyszcząca

Niesamowicie szybko rozwijająca się technologia pozwala na tworzenie coraz trwalszych materiałów. Producenci znacznie częściej decydują się na pokrycie kostki brukowej warstwą samoczyszczącą. Opiera się ona na wykorzystaniu podczas produkcji tlenku tytanu (TiO2). Poprzez działanie promieni UV dochodzi do powstawania reakcji utleniających, które skutecznie usuwają z powierzchni kostki wszelkie zabrudzenia oraz bakterie. Te następnie zostają spłukane przez padający deszcz.

Porady eksperta