czyszczenie-kostki-brukowej

Jak doczyścić kostkę po zimie?

„Wiosenne porządki” to symboliczne zakończenie zimy. Wraz z pierwszymi ciepłymi promieniami słońca czujemy już wiosnę w powietrzu. To dobry czas żeby zabrać się za porządkowanie nie tylko domu ale i jego otoczenia. Większość z nas czyszczenie kostki zostawia na nowy sezon, co oznacza, że topniejąc śnieg odkrywa wszystkie niedoskonałości . Plamy oleju , plamy po soli, rdzawe ślady po nawozach czy zażelazionej wodzie jak również często spotykane ciemne plamki grzybów pleśniowych czy zielony nalot powstały w wyniku działania glonów. Zazwyczaj na kostce występuje tylko część z wyżej opisanych zabrudzeń jednak są i przypadki występowania pełnego spektrum zabrudzeń.  Taki obraz kostki może zniechęcić wiele osób. Pojawiają się liczne pytania: jak to wyczyścić? Czy jest jeden magiczny preparat? Zrobić samemu czy wezwać firmę specjalistyczną?

Jak przygotować się do czyszczenia kostki po zimie?

Po pierwsze nie ma jednego cudownego preparatu do czyszczenia kostki. Wynika to z faktu, że pochodzenia zabrudzeń nie jest jednorodne.  Na przykład wykwit wapienny czy rdzawy ślady po nawozie to zabrudzenia nieorganiczne a spadź z sadza  czy plamy olejowe to zabrudzenia pochodzenie organicznego. Jeszcze inne pochodzenie mają zielone naloty czy grzyby pleśniowe w stosunku do których musimy zastosować preparat biobójczy.   Może wydać się to skomplikowane jednak każdy jest sam w stanie ocenić pochodzenie zabrudzenia i użyć odpowiedniego preparatu.

Preparaty do czyszczenia kostki

Poniżej przestawiamy  cztery preparaty i ich zastosowanie. Ich użycie pozwoli wyeliminować  zdecydowaną większość rodzajów zabrudzeń na kostce.

Za pomocą preparatu HeUs jesteśmy  w stanie usunąć wszystkie zabrudzenia nieorganiczne czyli wykwit wapienny, ślady rdzy, pozostałości cementu czy osady z twardej wody.

Preparat Citrus Kraft Reiniger idealnie doczyści nam kostkę z plam olejów roślinnych, sadzy czy spadzi z drzew.

Na plamy olejowe proponuje użyć preparatu OilEx Spray, który wyciągnie z kostki olej silnikowy i przekładniowy.

(Zdjęcie prezentuje działanie środka GreenOut po 2 latach od testu)

Zielony nalot i grzyby zarówno z kostki ale i elewacji na długi czas usunie preparat biobójczy Green Out. Zawiera on bardzo wysokie stężenie podchlorynu sodu, co gwarantuje jego przedłużone działanie.

Powyższe preparaty dostępne są na stronie www.doczyscic.pl

Przygotowanie kostki do czyszczenia

Kolejnym krokiem po wyborze preparatu będzie przygotowanie powierzchni.  Musimy zacząć od gruntownego jej zamiecenia by pozostałości piasku, liści oraz inne zabrudzenia stałe usunąć  z powierzchni. Następnie należy zmyć  kostkę wodą, nie koniecznie używając myjki ciśnieniowej. Zbyt duże ciśnienie może spowodować wypłukanie piasku z pomiędzy kostki co spowoduje dodatkową pracę. Dobrze dobrana chemia zadziała bez użycia myjki ciśnieniowej a w wielu przypadkach np. przy usuwaniu rdzy, użycie myjki nie przyniesie żadnych efektów.

Jeśli na danej powierzchni występuje wiele rodzajów zabrudzeń kostka powinna być myta etapami. Należy użyć jeden preparat, spłukać go a następnie pozwolić kostce wyschnąć , ocenić jej stan i w kolejnym etapie użyć innego preparatu.

Ważna jest też temperatura, w której będziemy czyścić kostkę. Na wiosnę występują jeszcze poranne przymrozki dlatego warto poczekać aż temperatura  będzie możliwie jak najwyższa. Chemia najlepiej działa w temperaturze ok. 20 stopni  Celsjusza.  Inaczej wygląda czyszczenie kostki latem, kiedy tego typu pracę należy wykonać wcześnie rano lub późnym wieczorem ( w okolicach południa temperatura i promienie słoneczne mogą doprowadzić do zbyt szybkiego odparowania środka co może powodować uszkodzenie kostki).

Istotna jest też prace etapami. Nie nakładajmy preparatu na całą powierzchnie ponieważ w miejscu od którego zaczynamy, czas pracy preparatu będzie o wiele dłuższy niż w miejscu na którym kończymy. Dodatkowo przy spłukiwaniu płynąco woda będzie zmywała położony niżej preparat.

Optymalne powierzchni czyszczenia to 5-10 m2. Starajmy się również zaczynać pracę w najwyżej położonym punkcie, tak by spływająca woda nie nanosiła nam zabrudzeń na świeżo wyczyszczoną kostkę.

Wiele osób pyta również o możliwość chemicznego uszkodzenia roślin. W tym przypadku zawsze staramy się spłukiwać preparat w taki sposób,  by jak naj mniej preparatu spłuwało poza czyszczoną powierzchnię.  Lepiej rozłożyć spłukiwanie na 2-3 krótsze etapy i pozwoliś by woda wraz z chemią naturalnie wsiąkła w szczeliny pomiędzy kostką niż zalała trawnik. Jeśli jednak nie ma wyjścia należy przed spłukiwaniem mocno zrosić rośliny, jednak nie dopuścić do stania wody.  Po spłukaniu kostki należy kolejny raz zrosić rośliny tak by maksymalnie rozcieńczyć preparat.

I rzecz bardzo ważna, o której wiele osób zapomina: po czyszczeniu należy pozwolić kostce odpocząć i wyschnąć całkowicie, co trwa czasami nawet 2-3 dni, by móc ocenić rzeczywistą sytuacje.

Na koniec jedna równie ważna uwaga: zawsze, bezwzględnie należy przeprowadzić test na niewielkiej powierzchni oraz  stosować się do instrukcji na etykiecie a w przypadku wątpliwości najlepiej skontaktować się z doradcą.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu kontakt@hqrs.eu

O autorze:
Rafał Szulwic - Ekspert w HeUs.plRafał Szulwic jest prezesem kieleckiej firmy HQRS Sp. z o.o. która od 2015 roku oferuje profesjonalne środki czyszczące oraz myjki wysokociśnieniowe i maszyny czyszczące. Firma świadczy też usługi czyszczenia dzięki czemu, ma duże doświadczenie i doskonale zna działanie preparatów których używa na co dzień.
Porady eksperta