bez-kategorii

Jak odnowić i odświeżyć kostkę brukową?

Kostka brukowa jest niezmiennie jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów, jeśli chodzi o przestrzenie zewnętrzne. O jej popularności decyduje nie tylko świetny stosunek jakości do ceny, ale także szeroki wachlarz zastosowań. Kostka doskonale prezentuje się w wielu miejscach tuż po położeniu, jednak w miarę upływu czasu ten efekt może ulegać coraz większemu pogorszeniu. Jak odnowić kostkę brukową tak, aby jej nie zniszczyć?

 

Odnowa kostki brukowej – kiedy może okazać się niezbędna?

Kostka brukowa ma to do siebie, że można ją zastosować w wielu miejscach. Nikogo nie dziwi widok bruku, który tworzy efektowny podjazd. Nie jest to jednak jedyny sposób, w jaki można wykorzystać kostkę brukową. Doskonale sprawdza się do tworzenia ścieżek w ogrodzie czy głównej trasy do wejścia do domu. Zastosowanie kostki jest wyjątkowo szerokie, a efekt zależy przede wszystkim od wybranej kolorystyki oraz projektu.

Wybór odpowiedniej kostki to jednak nie jedyna sytuacja, podczas której należy jej poświęcić nieco uwagi. Taka konieczność może pojawić się szczególnie po upływie pewnego czasu od położenia bruku. To właśnie dopiero po jakimś czasie pierwotnie doskonała kostka zaczyna tracić na względzie estetycznym. Właśnie w takiej sytuacji warto zacząć zastanawiać się, jak odświeżyć kostkę brukową i zaplanować swoje działania w tym zakresie.

 

Jak odnowić starą kostkę brukową? Oznaki zużycia

Kiedy powinna zostać przeprowadzona odnowa kostki brukowej? To jedno z najczęstszych pytań, jakie pada w kontekście tego procesu. Odpowiedź na nie jest ściśle uzależniona od wielu czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jak warunki zewnętrzne oddziaływały na kostkę. Jeśli podczas korzystania z niej nie brakowało słonecznych dni, z pewnością można mówić o stratach pod względem estetycznym. W takiej sytuacji warto jak najszybciej zastanowić się, jak odświeżyć kostkę brukową, aby przywrócić jej dawny wygląd.

Nie jest to jednak jedyne wskazanie do przeprowadzenia skutecznego czyszczenia kostki brukowej. Zaleca się takie działanie przy zauważeniu nieestetycznych wykwitów wapiennych. Pojawienie się tego typu problemów jest charakterystyczne dla kostki brukowej. Niestety, ten kłopot występuje na niej dość często. Bezpośrednią przyczyną powstawania wykwitów wapiennych na kostce jest przebieg procesu karbonatyzacji wodorotlenku węgla. Nie da się mu zapobiec, jednak nie oznacza to, że nie można nic zrobić z ich obecnością na bruku. Wręcz przeciwnie – istnieją skuteczne sposoby, dzięki którym odnowa kostki brukowej jest wyjątkowo prosta.

 

Jak odświeżyć kostkę brukową? Przede wszystkim czyszczenie

Jak w przypadku wielu innych procesów renowacyjnych, również na przykładzie kostki można doskonale pokazać, że odnowa powinna rozpoczynać się już w momencie czyszczenia. Nie da się przecież sprawić, aby dana powierzchnia wyglądała jak nowa bez jej uprzedniego umycia. Na drodze eksploatacji na kostce pojawia się przecież wiele zanieczyszczeń, które z pewnością nie przypominają jej czasów najlepszej świetności.

Zastanawiając się więc, czym odnowić kostkę brukową, należy rozpocząć cały proces od poszukiwania jak najskuteczniejszego sposobu jej gruntownego oczyszczenia. Doskonale sprawdza się w tym celu nasz środek HeUs. Jego właściwości pozwalają na usunięcie wcześniej wspomnianych nieestetycznych wykwitów wapiennych, ale nie tylko. Preparat doskonale pozbywa się także rdzy czy różnych innych odbarwień, powstałych na drodze codziennej eksploatacji. Odnowa kostki brukowej rozpoczyna się już momencie skutecznego czyszczenia, które z wykorzystaniem specjalistycznego środka HeUs można jak najbardziej przeprowadzić samodzielnie.

Jak odnowić starą kostkę brukową?

Odnowa kostki brukowej zawsze powinna zostać odpowiednio zakończona. Oprócz skutecznego czyszczenia środkiem HeUs można zastosować również dodatkowe metody odświeżania bruku. Dobrze sprawdza się specjalny impregnat, który poprawia wygląd kostki, pogłębia jej naturalny kolor oraz zabezpiecza przed powstawaniem nowych zanieczyszczeń. Jednak użycie impregnatu powinno być poprzedzone spełnieniem kilku warunków, jak stan kostki, okres od jej ułożenia czy rodzaj impregnatu.

Porady eksperta