bez-kategorii

Jak układać kostkę brukową?

Poprawne układanie kostki brukowej to gwarancja nie tylko estetycznego wyglądu, ale przede wszystkim trwałości konstrukcji i uniknięcia problemów w trakcie eksploatacji. Choć pozornie wydaje się to proste, łatwo o popełnienie błędu – proces ten wymaga nieco merytorycznej wiedzy, a także odpowiedniego przygotowania. Jak układać kostkę brukową krok po kroku?

Jak układać kostkę brukową? Co należy zrobić najpierw?

Zanim podejmiemy się układania, należy zaplanować cały proces. Faktura kostki oraz jej kształt powinny zostać dostosowane do sposobu, w jaki powierzchnia będzie eksploatowana. Warto pamiętać, że gładkie modele zapewnią doskonałą odporność na zabrudzenia, natomiast kostka o chropowatej fakturze (płukana) lepiej wygląda przy nowoczesnych budynkach i ma lepsze właściwości antypoślizgowe.

Planowanie tego, jak będzie wyglądać układanie kostki brukowej, obejmuje ponadto pomiar terenu. To pozwoli nam ocenić, jaka ilość materiału jest nam potrzebna – chodzi tu zarówno o samą kostkę, jak i o podbudowę. Jednak ten drugi szacunek wiąże się z pewną trudnością, jako że wartość obliczyć możemy dopiero po uwzględnieniu (a najczęściej również przeprowadzeniu) korytowania oraz osadzenia krawężników. Zaplanować należy także, jaka ilość piasku, cementu i geowłókniny będzie nam potrzebna.

Jeżeli powierzchnia, na której będziemy wykonywać układanie kostki brukowej, jest niewielka, wówczas nie musimy zaopatrywać się w profesjonalny sprzęt. W zupełności wystarczą podstawowe narzędzia oraz przyrządy pomiarowe. W przeciwnym razie przydadzą nam się spycharko-ładowarka i łopata do korytowania, które możemy wynająć.

Na czym układać kostkę brukową? Jak powinna wyglądać podbudowa?

Prawidłowe przygotowanie podbudowy pod kostkę brukową jest niezwykle ważne. Przede wszystkim pełni ona rolę solidnego i stabilnego fundamentu dla nawierzchni. Dbając o odpowiednio wykonaną podbudowę, zapewniamy prawidłowe ułożenie kostki oraz chronimy ją przed niekorzystnymi skutkami niskich temperatur, jak również przed pękaniem czy zapadaniem się.

Nieodpowiednio zrobiona podbudowa może przynieść opłakane skutki pod postacią wykwitów wapiennych, które powodują bardzo nieestetyczny wygląd powierzchni. Są szczególnie trudne do usunięcia, a także mogą powstawać przez cały czas, bez względu na wykorzystane środki do zniwelowania problemu. Natomiast próby pozbycia się ich często kończą się otworzeniem kapilar w kostce, co jeszcze bardziej nasila to zjawisko.

Solidna podbudowa powinna się składać z kilku elementów. Umieszczona najgłębiej w gruncie musi zostać geowłóknina, stanowiąca pierwszą warstwę ochronną. Jej zastosowanie sprawia, że poszczególne elementy nie mieszają się ze sobą i są stabilniejsze. Kolejną warstwą podbudowy, zwaną dolną, warto wykonać na przykład ze żwiru lub grysu. Górna natomiast powinna składać się ze żwiru bądź jego mieszanki z piaskiem. Na samej górze umieszcza się podsypkę, czyli piasek albo piasek z cementem.

Należy pamiętać o tym, że podbudowa nie może zatrzymywać wilgoci. Woda spod kostki powinna móc odpływać zgodnie z siłami grawitacji. Z tego względu podsypka jest tak istotna, jako że zapobiega zatrzymywaniu się cieczy.

Ile podsypki pod kostkę na m² powinno się zastosować?

Optymalna grubość tej warstwy wynosi mniej więcej od 3 do 5 cm. W celu obliczenia dokładnej ilości podsypki, której będziemy potrzebować, warto skorzystać z kalkulatorów brukarskich dostępnych w Internecie. Jest to wygodna opcja, pozwalająca trafnie oszacować ilości niezbędnych surowców oraz ich przybliżony koszt.

Układanie kostki brukowej – jak to zrobić?

Na końcowym etapie procesu, a więc podczas układania kostki, należy pamiętać o tym, by zachować między elementami szczeliny o szerokości od 3 do 5 mm. Jeżeli ułożymy je zbyt blisko siebie, będą się przesuwać, a w konsekwencji doprowadzi to do powstawania nieestetycznych odprysków na ich powierzchni. Zbyt szerokie szczeliny natomiast mogą spowodować pękanie elementów nawierzchni podczas jej eksploatacji.

Po ułożeniu szczeliny między kostkami zasypywane są piaskiem – nazywa się to fugowaniem. Warto pamiętać, że materiał powinien być odpowiednio suchy, by dobrze układał się w szczelinach.

Bardzo częstym błędem, którego skutki potrafią zniweczyć cały efekt nowej kostki, jest  użycie piasku z glinką. Piasek taki nawet po niewielkim deszczu skutecznie zabarwia kostkę na kolor rdzawo- żółty. Zjawisko to występuje najczęściej na jasnej kostce i jest wyjątkowo trudne do usunięcia. Znamy przypadki, które przez niefrasobliwość wykonawcy, kończyły się sporem sądowym, gdyż próby usunięcia tego typu zabrudzeń nawet przez profesjonalne firmy w najlepszym przypadku owocowały brakiem efektu, a w najgorszym – całkowitym uszkodzeniem kostki poprzez działanie nieodpowiedniej chemii lub zbyt wysokiego ciśnienia. Rozwiązanie tego problemu jest dość proste i bezpieczne – preparat HeUs został stworzony właśnie w celu bezpiecznego usuwania tego typu nalotów na kostce. Wystarczy nanieść preparat na kostkę, robiąc wcześniej próbę działania na pojedynczej kotce w zależności od rozcieńczenia preparatu, odczekać kilka minut i spłukać kostkę wodą z węża.

Porady eksperta