czyszczenie-kostki-brukowej

Jak usunąć plamy z oleju na kostce?

Kostka brukowa często jest używana do tworzenia wjazdów na posesję, niewielkich parkingów, chodników i nie tylko. Świetnie się prezentuje, jest wytrzymała i stosunkowo prosta w układaniu, jednak łatwo chłonie wodę i się brudzi. Nieestetyczne i tłuste ślady łatwo osiadają na jej powierzchni, jednak istnieją sposoby na to, by usunąć plamy z oleju na kostce brukowej. Jednym z nich jest nasz preparat. Czy inne rozwiązania będą tak skuteczne?

Standardowa kostka brukowa jest bardzo podatna na zabrudzenia, szczególnie w postaci tłustych plam i śladów, które wnikają w jej zewnętrzną strukturę. Warto jednak wspomnieć o tym, że spora część produktów na rynku podlega impregnacji, dzięki czemu z ich powierzchni łatwo usunąć zanieczyszczenia, oczywiście jeśli są lekkie.

Plamy z oleju na kostce – jak usunąć?

Plamy z oleju na kostce brukowej są szczególnie trudne do usunięcia. Powstają na przykład poprzez wycieki z samochodów stojących przy domu lub na parkingu, mogą się także pojawić w przypadku przenoszenia grilla. Olej jest tłusty i nierozpuszczalny w wodzie, dlatego tak ciężko usuwa się go tradycyjnymi metodami. Wnika w pory kostki i dlatego eksperci sugerują jak najszybsze podjęcie czyszczenia. Można skorzystać na przykład z myjki pod ciśnieniem, ponieważ strumień wody prawdopodobnie usunie zanieczyszczenie, choć działanie może nie być najbardziej skuteczne dla kostki nieimpregnowanej.

Jak wyczyścić plamy z oleju na kostce brukowej? Domowa metoda

Świeżą plamę z oleju można usunąć wysypująć na nią piasek, ponieważ ciecz zostanie wchłonięta przez kruszywo, a więc nie wniknie głęboko w kostkę. Następnie wystarczy użyć ciepłej wody z ewentualnym dodatkiem środka odplamiającego. Niestety, zwykle nie widzimy od razu plamy, zwłaszcza kiedy znajduje się pod samochodem.

Możesz także użyć płynu do naczyń, zmieszać go z ciepłą wodą, a następnie nanieść na wybraną powierzchnię. Jednak trzeba pamiętać, że po pierwsze sposób może nie zadziałać, a po drugie może doprowadzić do odbarwienia betonu czy kostki brukowej. Warto w takiej sytuacji wykonać próbę na mało widocznym i niewielkim elemencie powierzchni.

Jak usunąć plamy z oleju na kostce brukowej? Profesjonalny środek

Tradycyjne i domowe sposoby niestety często zawodzą, jednak możesz się zaopatrzyć w nowoczesny środek, który powstał właśnie w celu usuwania tłustych i ciężkich do wyczyszczenia zabrudzeń. Jednocześnie nie powoduje większego zagrożenia dla samej kostki, a więc ryzyko ewentualnych odbarwień zmniejszają się. Oczywiście, zawsze warto wykonać próbę wstępną.

Oil-Ex Spray, bo tak nazywa się ten specyfik, jest doceniany między innymi za prostotę stosowania. Preparat do usuwania plam oleju z kostki brukowej ma postać sprayu. Przed użyciem wystarczy oczyścić i zmyć zabrudzenia z wybranego obszaru, a następnie poczekać do wysuszenia. Później wstrząsa się opakowaniem i rozpyla preparat z odległości wynoszącej około 20-30 cm i pozostawia do wchłonięcia. Czas zadziałania jest różny i zależny od typów podłoża oraz zabrudzeń, dlatego mieści się zwykle w granicach od 10 do 60 minut. Wytworzy się charakterystyczny, biały nalot oznaczający „pracę” składników aktywnych. Powierzchnię można w tym przypadku oczyścić, na przykład używając szczotki.

Produkt jest szczególnie popularny w przypadku kostki brukowej, ale też kamienia naturalnego, prefabrykatów betonowych, posadzki bezspoinowej, cegły, klinkieru, terakoty czy ceramiki. Jest świetny w doraźnym stosowaniu i bardzo prosty w obsłudze, a działa wyjątkowo szybko. Ponadto jego cena jest bardzo konkurencyjna, zwłaszcza biorąc pod uwagę efektywność środku do usuwania plam z oleju na kostce brukowej.

Jedno opakowanie zawiera 500 ml sprayu, dlatego wystarczy na kilka użyć lub zastosowanie na większym obszarze.

Przewaga chemicznego środka nad domowymi sposobami jest ogromna, zarówno pod względem skuteczności, jak i bezpieczeństwa stosowania, ale też czasu zadziałania. Zapraszamy do skorzystania z oferty!

Porady eksperta