bez-kategorii

Podbudowa pod kostkę brukową – o czym pamiętać?

Wykończenie terenów zewnętrznych może początkowo stanowić nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli chodzi o wykonanie odpowiedniej nawierzchni. Na szczęście coraz częściej wykorzystuje się tak praktyczne rozwiązania, jak kostka brukowa, pozwalające na stworzenie właściwej powierzchni do poruszania się niezależnie od tego, czy mowa o ruchu pieszym czy kołowym. Ułożenie bloczków może wydawać się nie lada wyzwaniem, jednak należy pomyśleć nie tylko o samej kostce, ale także o odpowiedniej podbudowie. Jaka podbudowa pod kostkę brukową sprawdzi się najlepiej?

Czym jest podbudowa pod kostkę brukową?

Przyczyn popularności kostki brukowej zdecydowanie istnieje wiele. Na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim wysoka użyteczność takiego rozwiązania. Bruk prezentuje się niezwykle estetycznie, dzięki czemu cała posesja zyskuje wyjątkowy charakter. Warto jednak pamiętać, że aby taki efekt był możliwy do otrzymania, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji. Chcąc przeprowadzić ją profesjonalnie, warto wykorzystać do regularnego czyszczenia skuteczny preparat HeUs. Ten wyjątkowy środek doskonale radzi sobie z nieestetycznymi wykwitami pojawiającymi się zazwyczaj na kostce brukowej, a także plamami z rdzy po nawozie czy zażelazionej wodzie i innymi nalotami. Wykorzystanie tak praktycznego środka ma za zadanie przede wszystkim utrzymać kostkę w dobrej kondycji przez długie lata.

Aby jednak tak się stało, nie można zapominać o absolutnej podstawie, czyli podbudowie pod kostkę brukową. Warto zdać sobie sprawę, że bez dobrego przygotowania powierzchni do ułożenia bloczków nie można mówić o doskonałym efekcie, utrzymującym się przez wiele lat. Jak wygląda prawidłowa podbudowa pod kostkę brukową? Jest to nic innego, jak  odpowiednio wyrównana warstwa wybranego materiału. Stwarza właściwe podłoże do położenia kostki. Sposób jej doboru zależy w dużej mierze od rodzaju bruku, a także jego przeznaczenia.

Z czego podbudowa pod kostkę brukową? Rodzaje stosowanej podbudowy

Wykonanie właściwej podbudowy jest niezbędne, jeśli chodzi o chęć zachowania kostki we właściwym stanie przez długie lata. Solidna podstawa doskonale utrzyma bloczki w odpowiednim miejscu, zatem stanowi zabezpieczenie nie tylko przed niekontrolowanym przesuwaniem się poszczególnych elementów, ale także przed ich zapadaniem się. Pojawia się więc pytanie dotyczące tego, jaka podbudowa pod kostkę brukową będzie w stanie zapewnić tak solidne zabezpieczenie.

Odpowiedź na to nie łączy się także z doborem właściwej grubości samej podbudowy. Ten parametr różni się w zależności od sposobu wykorzystania kostki. Jeśli chodzi o bloczki przeznaczone na wyłożenie ścieżek, zazwyczaj stosuje się podbudowę o grubości ok. 20 cm, natomiast w przypadku podjazdów warto zastosować warstwę o grubości do nawet 40 cm.

Wybór materiałów również ma ogromne znaczenie. To właśnie właściwie dobrany rodzaj jest w stanie zapewnić doskonałe zabezpieczenie podłoża przez długie lata. Jako podbudowę pod kostkę brukową najczęściej stosuje się specjalną mieszankę żwiru, grysu, a także tłucznia oraz żużla. W nieco prostszej wersji korzysta się także ze zmieszanego piasku i żwiru. Właściwa mieszanka do stworzenia podbudowy zawsze powinna zostać dobrana przez specjalistów, którzy dopasują odpowiedni materiał do konkretnej przestrzeni.

O czym należy pamiętać przy doborze prawidłowej podbudowy pod kostkę brukową?

Chcąc właściwie przygotować grunt na położenie kostki, warto pamiętać o kilku najważniejszych wytycznych. Liczy się nie tylko grubość podbudowy oraz materiał, z jakiego zostanie wykonana. Bardzo ważnym aspektem jest także zachowanie odpowiedniej przepuszczalności całej warstwy znajdującej się pod brukiem. W przeciwnym wypadku może dojść do nasiąknięcia materiału wodą, co może mieć negatywne skutki dla całej kostki. Wysoki poziom wilgoci stanowi przyczynę transportu wodorotlenku wapnia na powierzchnię, przez co na bloczkach powstają nieestetyczne wykwity wapienne. Można usunąć je preparatem HeUs. Jeśli podbudowa została wcześniej wykonana niepoprawnie, próby usunięcia wykwitów mogą doprowadzić do ich szybkiego powrotu, ponieważ środki chemiczne będą otwierać kanaliki (kapilary) w kostce, którymi z podłoża przedostawać się będzie na powierzchnię wodorotlenek wapnia, nieustannie doprowadzając do powstania wykwitów.  Jeśli nie zostaną wprowadzone niezbędne poprawki, problem będzie się powtarzał.

Porady eksperta