Kostka granitowa jest bardzo często wybieranym materiałem w celu wykonania przydomowych ścieżek ogrodowych czy podjazdów przed garażem lub biurem. Niestety jest ona wystawiona na działanie wielu szkodliwych czynników, przez co jej wygląd może ulec degradacji. Czyszczenie kostki granitowej nie jest najprostszym zadaniem, ponieważ często wymaga stosowania specjalistycznych preparatów. Jakie produkty warto wybrać?

Środek do czyszczenia kostki granitowej – najpierw określ rodzaj problemu!

Kostka ze względu na kontakt z licznymi potencjalnie szkodliwymi czynnikami, może zostać zabrudzona różnymi nalotami, które są wyjątkowo ciężkie w usunięciu domowymi sposobami, dlatego konieczne jest zaopatrzenie się w środek do czyszczenia kostki granitowej.

Preparat do czyszczenia kostki granitowej zawsze powinien być dobrze dopasowany do rodzaju zabrudzenia. Najczęściej można zauważyć na niej żółtawy nalot, który powstaje przez rozwój rdzy na jej powłoce (np. przez kontakt z zażelazioną wodą, nawozem mineralnym lub piaskiem z glinką). Ponadto sporym problemem mogą być plamy oleju, które powstały np. w trakcie przenoszenia grilla czy spowodował je wyciek z samochodu. Dość często można także zauważyć białe wykwity wapienne, które powstają przez “utlenianie się” wapnia (karbonatyzację wodorotlenku wapnia). Kolejnym bardzo popularnym zjawiskiem jest rozwój zielonych glonów i grzybów pleśniowych. W ich przypadku nawet woda pod wysokim ciśnieniem nie zadziała skutecznie, ponieważ może tylko roznieść „problem” po powierzchni, który szybko powróci ze zdwojoną siłą.

Preparat do czyszczenia kostki granitowej – jaki wybrać?

W naszej ofercie znajdują się zróżnicowane środki, dzięki którym czyszczenie kostki granitowej może być proste i nie zajmować dużo czasu.

HeUs – to profesjonalny środek służący przede wszystkim do usuwania rdzy oraz wykwitów wapiennych z kostki. Produkt jest silnie skoncentrowany, dzięki czemu wystarczy na długi czas. Wystarczy go zaaplikować na powierzchnię, odczekać chwilę i spłukać wszystko wodą.

Oil-Ex Spray – to z kolei bardzo skuteczny preparat do czyszczenia kostki granitowej z plam oleju. Wystarczy rozpylić go w wybranym miejscu i pozostawić na 10-60 minut, a następnie oczyścić powierzchnię np. szczotką lub odkurzaczem.

Green Out – ten specyfik bardzo dobrze radzi sobie z zielonym nalotem, czyli glonami oraz grzybami pleśniowymi. W przypadku glonów wystarczy zaaplikować na powierzchnię nierozcieńczony preparat i pozostawić na pół godziny, a później spłukać wodą. Natomiast usuwając grzyby, należy rozpuścić koncentrat w wodzie (10% preparatu w roztworze) i nanieść na podłoże, a po 10 minutach przetrzeć szczotką i spłukać.

Powyższe preparaty należą do grupy środków profesjonalnych i zalecane jest bezwzględne zrobienie testu stężenia i czasu działania na pojedynczej kostce. Nasi doradcy chętnie udzielą wskazówek.