bez-kategorii

Sól drogowa, a kostka brukowa – czy sól niszczy kostkę?

Każdy kierowca wie, że wraz z nadejściem zimy należy spodziewać się bardzo niskich temperatur oraz opadów śniegu. W szczególności te ostatnie potrafią niesamowicie uprzykrzyć życie i utrudnić prowadzenie pojazdu. Leżący na drodze puch nie tylko sprawia, że jedzie się wolniej, ale także stanowi zagrożenie. Wystarczy, że lekko stopnieje, aby zaczął zamieniać się w lód, który z kolei może sprawić, że auto wpadnie w niekontrolowany poślizg.

Sól a kostka brukowa – wpływ i efekty działania

Przeszukując różnego rodzaju fora w Internecie, można z łatwością trafić na pytania dotyczące tego, czy sól niszczy kostkę brukową. Odpowiedź na nie brzmi w zasadzie dosyć prosto – ten produkt sam w sobie nie niszczy podłoża. Jednak podczas wykorzystywania go zimą, w połączeniu z topniejącym śniegiem tworzy roztwór, który z kolei faktycznie ma bardzo negatywny wpływ na kostkę. Jak to się dzieje?

Sól ma w sobie chlorek sodu w bardzo wysokim stężeniu, który w kontakcie ze śniegiem i lodem prowadzi do ich roztapiania. Produktem ubocznym tego działania jest roztwór charakteryzujący się większą odpornością na zamarzanie, co w przypadku tego konkretnego zastosowania ma bardzo duże znaczenie. Niestety, powstały produkt często nie nadąża odparować i zostaje wchłonięty przez podłoże, dostając się tym samym do szczelin między kostkami.

Do tego po jakimś czasie potrzebne jest ponowne posypanie soli, gdyż poprzedni roztwór z czasem zostaje wypłukany lub mechanicznie usunięty z danej przestrzeni, co powoduje ponowne rozpoczęcie całego procesu. Sporadyczne pojawianie się roztworu soli na kostce nie zaszkodzi jej mocno, jednak jak doskonale wiadomo, zimy potrafią być długie, a także obfite w opady, przez co “solenie” może być potrzebne znacznie częściej. A im dłuższy kontakt kostki z solą, tym większe prawdopodobieństwo powstania uszkodzeń w przyszłości.

Kostka brukowa uszkodzona przez roztwór soli jest łatwa do rozpoznania. Widać na niej wykwity i łuszczenie się. Jeżeli chce się tego uniknąć, można skorzystać z dwóch możliwości – przestać posypywać solą i wybrać inną substancję odladzającą/zabezpieczającą lub regularnie dbać o kostkę z użyciem przeznaczonych do tego profesjonalnych środków.

Co stosować zamiast soli na kostkę brukową?

W poprzednim akapicie został poruszony temat alternatywy dla posypywania solą. Jedną z najczęściej wybieranych w tym przypadku jest piasek. Co prawda, ma również sporą grupę przeciwników. Wiele osób twierdzi, że stanowi mało higieniczne rozwiązanie, ponieważ w kontakcie z mokrym śniegiem i lodem tworzy błoto, jednak jest łatwe do usunięcia z obuwia.

Inną opcją jest mechaniczne usuwanie śniegu i lodu z kostki brukowej. Regularne odśnieżanie za pomocą specjalnych łopat, a także zamiatanie puchu to sprawdzone metody, dzięki którym czasowo można szybko pozbyć się białej warstwy z kostki. Jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że czynności te należy powtarzać po każdym opadzie i nie należą one do najłatwiejszych czy najlżejszych prac – w szczególności w sytuacji, kiedy śniegu spadnie bardzo dużo.

Niezależnie jednak od tego, która z metod zostanie zastosowana, warto pamiętać, aby dbać o stan swojej kostki. Najlepiej jest robić to poprzez oczyszczanie jej z użyciem wysokiej jakości preparatów przygotowanych z myślą o właśnie takim zastosowaniu.

Porady eksperta