Kostka brukowa to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych, który wykorzystywany jest do utwardzania podłoża. Stanowi on alternatywę dla asfaltu i płyt chodnikowych i pod wieloma względami jest ona od nich lepsza. Ma ona jednak również pewne cechy, które mogą sprawić, że będzie ona wyglądać nieestetycznie, chociaż nie zawsze musi tak być. Mowa tutaj oczywiście o charakterystycznych wykwitach na kostce brukowej, które pojawiają się w zasadzie zaraz po jej położeniu. Skąd się one biorą? Czy są szkodliwe dla kostki? Czy da się je usunąć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Wykwity wapienne na kostce brukowej – skąd się biorą?
Wiele osób, kiedy tylko na świeżo położonej kostce brukowej pojawią się wykwity, od razu chce dzwonić do podwykonawcy, aby poinformować go, że gdzieś został popełniony błąd, ponieważ na kostce zrobiły się białe naloty. Niewielu jednak wie, że jest to proces całkowicie naturalny i będzie sam znikał wraz z upływem czasu.
Wspomniany biały nalot na kostce brukowej to bowiem nic innego, jak osad z wodorotlenku wapnia. Powstaje on w wyniku procesów chemicznych i fizycznych, które zachodzą w trakcie wytwarzania różnego rodzaju elementów z betonu. Kostka brukowa należy właśnie do tej grupy materiałów budowlanych, a więc jest ona podatna na pojawienie się wykwitów.
To czy nalot w ogóle się pojawi, zależne jest od kilku czynników, a najważniejszym z nich jest oczywiście panująca w danym momencie pogoda. Kiedy np. woda deszczowa dostaje się pod kostki i nie może ona wniknąć w podłoże (niewystarczająca przepuszczalność), rozpoczyna się proces transportu węglanu wapniowego na powierzchnię, co w efekcie daje nam właśnie wspomniane białe plamy.
Należy pamiętać o tym, że wykwity nie są w żaden sposób szkodliwe dla kostki. Ich jedynym negatywnym skutkiem jest to, że po prostu wyglądają nieestetycznie. Zazwyczaj znikają one samoczynnie po dwóch-trzech latach, jednak wiele osób nie chce czekać aż tyle. Właśnie dlatego powstały specjalistyczne środki, takie jak oferowanych przez nas HeUs do usuwania zabrudzeń i białych nalotów z kostki brukowej. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że samo czyszczenie nowej kostki może spowodować, że wykwit się pojawi lub nawet nasili co wiąże się z odblokowaniem kapilar i usunięciem nagromadzonego węglanu wapnia z głębi kostki. Ma to taką zaletę, że cały węglan wapnia zostanie jednorazowo usunięty z kostki i wykwit nie będzie powracał.
Czym usunąć wykwity na kostce brukowej?
Wybierając produkt do usuwania wykwitów, należy spojrzeć na jego skład i możliwości. Na tym polu HeUs wyróżnia się wśród innych, podobnych środków. Heus skutecznie usuwa wszelkie naloty wapienne, ślady rdzy czy ogólne zabrudzenia.