Kostka brukowa jest materiałem, z którego często wykonuje się ścieżki w przydomowym ogrodzie czy tworzy podjazdy przed garażem bądź firmą. Prezentuje się bardzo elegancko, a ponadto zapewnia komfort osobom korzystającym z tej przestrzeni. Jednak może się okazać, że po pewnym czasie zaczną się na niej pojawiać żółte plamy, co jest szczególnie częstym zjawiskiem, z którym na szczęście można skutecznie sobie poradzić. Co zrobić w przypadku żółtego nalotu na kostce?

Żółte plamy na kostce brukowej – skąd się biorą?

Na kostce brukowej mogą powstawać różnego rodzaju plamy. Często posiadają żółtawy kolor. Przyczyny ich wystąpienia najczęściej wiążą się z pojawieniem się rdzawego nalotu, ponieważ to on odpowiada za charakterystyczny kolor. W dużym stopniu zmniejsza walory wizualne bruku.

Żółte plamy na kostce brukowej w większości przypadków powstają przez nieświadome polewanie jej zażelazioną wodą, która najczęściej znajduje się w przydomowych studniach. W tym przypadku proces pojawienia się rdzy jest powolny. Drugą najczęstszą przyczyną jest kontakt kostki z nawozem. Raczej niewiele osób posypuje nim bruk, jednak przy brukowanych ścieżkach czy podjazdach często znajdują się rabaty z kwiatami. Rozsypywany nawóz może dostać się na kostkę i zmienić jej kolor. W tej sytuacji może dojść do tego nawet po kilkudziesięciu godzinach.

Można też wyróżnić żółte plamy po piasku na kostce brukowej, który zawiera dużo glinki, ale też obecności żelaza w kruszywie. Jeśli taki piach jest przez dłuższy czas pozostawiony na kostce, a jednocześnie jest to deszczowa pora, to również pojawić się może rdza.

Żółte plamy na kostce brukowej – jak je usunąć?

Usunięcie żółtych plam na kostce brukowej jest praktycznie niemożliwe “domowymi” sposobami, dlatego konieczne jest użycie odpowiednich środków chemicznych, takich jak nasz HeUs. To profesjonalny środek, który jest nie tylko skuteczny w usuwaniu rdzy, ale też wykwitów wapiennych i innych zabrudzeń. I właśnie z tego powodu należy pamiętać o kilku zasadach: używać okularów ochronnych i rękawic, zawsze zrobić test rozcieńczenia i czasu działania na pojedynczej kostce, a w przypadku wątpliwości skontaktować się z naszym doradcą, chętnie pomoże. Ponadto jest stosunkowo prosty w stosowaniu.

Ogólna zasada użycia mówi iż należy używać w formie skoncentrowanej na bardzo silne zabrudzenia przy kostce płukanej lub zmieszać go z wodą w przypadku gładkiej kostki (w proporcji od 1:1 do 1:5, zależnie od intensywności nalotu), a następnie nanieść na kostkę, najlepiej metodą opryskiwaczem, jedynie kilka metrów kwadratowych za jednym razem i rozprowadzić równomiernie szczotką. Po około 5 min od aplikacji ( czas działania zależy od użytej koncentracji, temperatury zewnętrznej i rodzaju kostki) preparat przestanie się pienić. W tym momencie należy wyszczotkować powierzchnię ponownie i spłukać ją obfitym strumieniem wody.