Przez długi czas w naszym kraju największą popularnością cieszył się asfalt oraz płyty chodnikowe. W ostatnich latach jednak zaczęto od nich odchodzić na rzecz dużo trwalszej, lepiej wyglądającej i praktyczniejszej kostki brukowej. To właśnie za jej pomocą układa się dziś nowoczesne chodniki, dzięki czemu są one proste i płaskie. Kiedy na kostce zaczyna się pojawiać biały nalot, a jest ona w zasadzie świeżo położona, to pierwsza myśl, która pojawia się u wielu osób brzmi “coś jest nie tak, powinienem chyba zgłosić reklamację”. Jak się jednak okazuje, wspomniane plamy na kostce brukowej nie tylko nie są dla niej groźne, ale stanowią również część absolutnie naturalnego procesu, którego nie należy się obawiać. Co oznaczają białe plamy na kolorowej kostce brukowej i jak się ich pozbyć? Podpowiadamy!

Białe plamy na kolorowej kostce brukowej i nie tylko – co to takiego?

Jak już zostało wspomniane – wiele osób, które zobaczą wspomniane białe plamy na kostce brukowej od razu myśli, że doszło do jakiegoś uszkodzenia lub chodnik czy droga nie zostały ułożone właściwie. Prawda jest jednak zupełnie inna. Otóż białe plamy, które mogą (acz nie muszą) pojawić się na kostce brukowej, to nic innego jak zwyczajny osad wapienny. Jest on wynikiem procesów chemicznych, które zachodzą podczas produkcji elementów wykonanych z betonu (a do takich właśnie zalicza się bruk).

Białe plamy na kostce mogą być bardziej lub mniej intensywne – wszystko zależy bowiem od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. To, ile będą zanikać, również jest od tego zależne. Czas ten można jednak skrócić poprzez wykorzystanie do tego odpowiednich środków, takich jak HeUs.

Jak zwalczyć białe plamy na kostce brukowej?

Biały nalot na kostce brukowej, który jest niczym innym jak węglanem wapnia, zazwyczaj znika w okresie od dwóch do trzech lat. Jest to całkowicie naturalny proces i jeśli użytkownikowi nie przeszkadza wygląd kostki w tym czasie, może on w zasadzie nie robić nic. Z reguły jednak wiele osób narzeka na to, jak nieestetycznie prezentuje się ich chodnik z takimi wykwitami, dlatego też decydują się one na dodatkowe kroki, czyli użycie środków chemicznych.

Z białym nalotem na kostce brukowej doskonale radzi sobie nasz preparat – HeUs. Jest to wyjątkowy środek, zaprojektowany i przygotowany specjalnie z myślą o usuwaniu takich i innych problemów z kostką brukową. HeUs służy do czyszczenia tego typu powierzchni z brudu, różnych nalotów, a także śladów rdzy. W tym miejscu należy również zwrócić uwagę, że węglan wapnia jest niejako „uwięziony” w kostce i wydobywa się na powierzchnię kostki poprzez system kapilar. Z tego powodu po czyszczeniu mogą występować jego nawroty, a w bardzo szczególnych przypadkach mogą być bardziej intensywne niż wykwit, który czyściliśmy. Dobra informacja jest taka, że w takim przypadku pozbywamy się wykwitu raz na zawsze.