bez-kategorii

Domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej

Gdy dni robią się coraz cieplejsze, a za oknem coraz częściej pojawia się słońce, myśli się o przebywaniu w ogródkach. Niestety, przez sezon jesienno-zimowy często brukowane powierzchnie znacznie tracą na wizualnej atrakcyjności. Niezbędne jest wtedy wyczyszczenie tych przestrzeni w trosce o to, by nasze posesje dobrze się prezentowały, a także, by bruk mógł być eksploatowany przez dłuższy czas. Istnieją różne domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej, które również są skuteczne.

Czym czyścić kostkę brukową? Domowe sposoby

Istnieje wiele skutecznych metod na to jak poprawić wygląd kostki brukowej po sezonie, w którym była intensywnie eksploatowana. Poniżej znajduje się kilka domowych sposobów na wyczyszczenie kostki brukowej.

Miotła – pierwszy krok do zadbanej kostki brukowej

Krokiem, który należy wykonać w pierwszej kolejności, aby wyczyścić kostkę brukową, jest zamiecenie całej powierzchni. Bardzo ważne, aby było to dokonane z należytą dokładnością. Miotła znajduje się w wyposażeniu niemalże każdego domu, dlatego nie powinno być to problemem. Najlepiej sprawdzi się do tego celu model z twardym i szorstkim włosem. Jednak zadowalające efekty uzyskamy także za sprawą jakiejkolwiek miotły.

Nożyk i trochę cierpliwości – klucz do sukcesu

Ten krok należy wykonać, gdy w łączeniach kostki brukowej pojawiają się niewielkie rośliny. Są to zazwyczaj chwasty bądź mech, których nie warto żałować, ponieważ gdy damy im wzrosnąć, z czasem opanują większą powierzchnię. Aby się ich pozbyć, należy delikatnie włożyć nożyk bądź inne metalowe narzędzie z cienką końcówką w łączenia. Następnym krokiem jest podważenie go, żeby móc wyciągnąć rośliny. Po zakończeniu całego procesu należy ponownie zamieść powierzchnię oraz tam, gdzie to konieczne, uzupełnić spoiwo.

Wrzątkiem po chwastach

Niewielkie chwasty jesteśmy w stanie usunąć w prosty sposób – polewając je wrzącą wodą. Pozwoli to również usunąć nasiona chwastów płytko pod ziemią. Na rynku są już również firmy specjalizujące się w tego typu eko-odchwaszczaniu, przy użyciu profesjonalnych urządzeń.

Myjka ciśnieniowa – przy odrobinie ostrożności usunie zabrudzenia

Jeśli posiadamy w domu myjkę ciśnieniową, warto ją wykorzystać, by umyć plamy na kostce brukowej. Niestety, rozwiązanie to ma pewien minus. Za sprawą bardzo dużego ciśnienia woda przyczynia się do wypłukiwania spoiwa między poszczególnymi kostkami. Bezpiecznie będzie zastosować mniejsze ciśnienie, bez użycia np. końcówek, aby bruk nie został uszkodzony. Można spróbować działać za sprawą węża ogrodowego, w którym to ciśnienie jest znacznie mniejsze.

Woda z delikatnym detergentem i szorstka szczotka lub gąbka

Jednym z najbardziej żmudnych zajęć za sprawą domowych sposobów na wyczyszczenie kostki brukowej będzie jej ręczne mycie. Do tego celu niezbędne jest użycie szorstkiej gąbki bądź szczotki. Do wody można dodać odrobinę płynu do naczyń, aby nieco zwiększyć efekt oczyszczania. Niestety, trzeba liczyć się z tym, że będzie to niezwykle żmudna praca, a uzyskane efekty nie zawsze będą w pełni satysfakcjonujące. Jednak w przypadku pojedynczych plam warto spróbować.

Czyszczenie kostki brukowej – domowe sposoby. Czy to wystarczy do usunięcia wszystkich
zabrudzeń?

Domowe sposoby mogą być niezwykle skuteczne przy niektórych działaniach, jak usuwanie chwastów czy zamiatanie przestrzeń w celu oczyszczenia kostki z drobnych stałych zanieczyszczeń. Inne metody jednak w dużej mierze absorbują spore pokłady zarówno czasu, jak i energii. Nie ma także gwarancji ich skuteczności. Jeśli natomiast niezbędna jest pewność co do nienagannego stanu kostki brukowej po oczyszczeniu, warto sięgnąć po profesjonalne preparaty. Pomogą one wyczyścić plamy z oleju i rdzy, glony, grzyby pleśniowe, a także wykwity na kostce. Każdy z nich ma swoją specyfikę i indywidualny sposób działania – wystarczy dobrać odpowiedni środek do swojego problemu oraz pozbyć się go na długo.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Posiadamy wiele produktów, które mogą być niezwykle pomocne w tym celu.

Porady eksperta